Poistenie do hôr: kedy ho treba mať?

Aj na slovenských horách sa vám bude hodiť poistná ochrana. Ak zablúdite, zraníte sa alebo sa ocitnete v inej situácii, kedy budete potrebovať zásah horskej služby, nezabudnite na to, že vám vznikne povinnosť túto akciu uhradiť. So správnym poistením sa týmto výdavkom ľahko vyhnete, pretože ich uhradí vaša poisťovňa.

Do hôr bez poistenia nechoďte

Záchranná akcia horskej služby nie je lacná záležitosť. Suma, ktorú za ňu zaplatíte sa odvíja od náročnosti, zvyčajne ide o stovky v niektorých prípadoch až tisícky eur. Zdravotné poistenie zásah horských záchranárov nekryje, preto si pred odchodom na slovenské hory nezabudnite uzatvoriť poistenie do hôr. Na základe tejto poistky získate poistnú ochranu na území slovenských pohorí, to znamená, že vám zaručí vykrytie nákladov za prípadný zásah horskej služby.

Horské poistenie je dostupné vo viacerých variantoch, podľa rozsahu krytia:

  • Základný balík – určený pre bežných turistov, ktorí sa počas pobytu budú venovať horskej alebo vychádzkovej turistike, jaskyniarsku alebo jazde na horskom bicykli.
  • Rozšírený balík – vhodný pre horalov, ktorí plánujú vykonávať náročnejšie činnosti, ako sú extrémne alebo rizikové športy či iné činnosti.
  • Nadštandardný balík – ponúka krytie rizík, ktoré nesúvisia s vysokohorskými aktivitami. Zahŕňa pripoistenie storna zájazdu a ochranu dovolenkovej domácnosti.

Presnú špecifikáciu poistnej ochrany a prípadné výluky definuje každá poisťovňa v poistných podmienkach. Pred uzatvorením horského poistenia si ich prečítajte a uistite sa, že vami zvolená ponuka kryje tie riziká, ktoré chcete mať v poistke zahrnuté.

Ako postupovať pri problémoch horách

V prípade úrazu je potrebné zranenému bezodkladne poskytnúť prvú pomoc. Následne kontaktuje horskú záchrannú službu na čísle 18 300 alebo integrovaný záchranný systém na čísle 112. Operátorovi popíšte situáciu a následne postupujte podľa jeho pokynov.

Ak na horách zablúdite, kontaktujte horských záchranárov na vyššie uvedenom čísle. Pred odchodom na hory skontrolujte, či máte nabitú batériu vášho mobilného telefónu a tiež či pri sebe máte dostatok tekutín. V prípade chladnejšieho počasia nie je na škodu zobrať si sebou aspoň jeden kus oblečenia navyše.